Výhled nahradil metry

Majitelé mají k užívání 65 metrů čtverečních a malou lodžii. Díky orientaci k severní a severovýchodní straně je příjemné, že se v letních měsících prostor nepřehřívá.

„Byt není velký, ale vnímáme ho jako startovací. Přestože jsme do něj nechtěli příliš investovat, díky promyšlenému konceptu architekta jsme oproti klasickému paneláku získali netypické bydlení. Z posledního patra máme pěkný výhled, uvnitř je hodně světla a daří se tu výborně květinám,“ chválí majitelka.

FOTO: Tomáš Dittrich, časopis PanelPlus

Když si manželé byt v nástavbě pořizovali, byly v něm už hotové podlahy. Martina s Petrem věděli, že se určitě zbaví nepěkného PVC na podlaze obytných místností, které je mimochodem i na chodbách v domě.

Ponechali si praktickou keramickou dlažbu v předsíni, a také neměnili stávající řešení koupelny a WC. Sami se pustili do návrhu a pořízení kuchyňské linky. Zvolili dispozici do „U“, elegantní model od výrobce Gorenje, pracovní desku z lamina a neutrální šedou.

FOTO: Tomáš Dittrich, časopis PanelPlus

Multifunkční, komfortní, kvalitní

Manželé zvládli bez problému návrh kuchyně, ale nevěděli si už rady s obývacím pokojem. Ten měl rodině s malým dítětem plnit současně několik funkcí. Do místnosti o ploše necelých 30 m2 se musely vejít kuchyň, jídelní a obytný kout, v neposlední řadě malá pracovna. Majitelům bylo tudíž jasné, že se bez odborníka v této fázi zařizování neobejdou.

FOTO: Tomáš Dittrich, časopis PanelPlus

„Dobrý návrh oceníte především v malých bytech, v nichž se musí šetřit s každým kouskem místa. Architekti mají nejenom nevšední nápady, ale samozřejmě i zkušenost,“ je přesvědčena Martina, která na doporučení známých požádala o pomoc zkušeného architekta Jana Mackoviče. Ten vnímá podle jeho slov architekturu jako obohacení každodenního života a radost z místa, do něhož se lidé rádi vracejí.

Ohraničené, ale neomezené bydlení

Proměna obývacího pokoje probíhala postupně za provozu, protože rodina musela v bytě zůstat. „Zadání bylo velkou výzvou. Do jedné místnosti jsem musel umístit čtyři rozličné funkce, zároveň ji nezastavět věcmi, tak aby zbyla plocha pro dětské hraní,“ říká architekt, který použil k vymezení jednotlivých funkcí a prostoru barvy, materiály i umělé osvětlení.

FOTO: Tomáš Dittrich, časopis PanelPlus

V kuchyňském koutu použil sádrokarton ke snížení podhledu, do něhož osadil velké atypické plošné svítidlo. Nevzhledná plastová dvířka do instalační šachty nahradilo svítidlo s plastovým krytem, které svítí i na pracovní pult.

Jídelní a obytnou část pokoje vymezuje a zútulňuje pruh podlahy z epoxidové stěrky v teplém melounovém odstínu. Výrazně barevný pruh se přelévá na stěnu obloženou deskami s vysokým leskem. Závěsná transparentní designová svítidla Kartell jsou detailem, který zapadá do nevšední kompozice.

Nákres bytu

Nákres bytu

FOTO: Tomáš Dittrich, časopis PanelPlus

Pracovní kout je umístěn v oboustranné a na míru vyrobené knihovně s velkou nikou pro televizi. Architekt vymyslel do horní části knihovny skrytý květník, do něhož si majitelka zasází květiny.

Pohodlí na míru

V malých, či atypických prostorech se vyplatí nejenom spolupráce s architektem, ale i šikovným truhlářem, jenž vyrobí i složitější atypický detail na míru. Jan Mackovič vyřešil dispozici, nábytek, barvy i „problémová“ místa.

Kupříkladu se mu podařilo začlenit lednici do kuchyňské linky, z níž původně nepěkně vyčnívala. Elegantním detailem je pak zavěšená skříňka z hliníku, či skleněné police na oranžové stěně. Sedací soupravu si majitelé objednali v čalounictví Pšenčík, některé kusy objevili v Ikea, nebo na webu.

FOTO: Tomáš Dittrich, časopis PanelPlus

„Pokoj po proměně a vybavení atypickým nábytkem působí kupodivu větším dojmem,“ říkají majitelé, kteří jsou maximálně spokojeni s kvalitním návrhem i samotnou proměnou.

Vizitka
Ing. arch. Jan Mackovič (1978) – autorizovaný architekt ČKA
Absolvent Fakulty architektury FA ČVUT v Praze. V rámci studia se zúčastnil stáží na univerzitách v USA a Řecku. Po skončení studia působil na škole dva roky jako asistent. Pracoval v několika pražských architektonických ateliérech, v roce 2010 založil vlastní atelier Mackovič architecture. Má za sebou portfolio rodinných domů, interiérů i netradičních instalací, klade důraz na perfektní funkční a nadčasové řešení, kvalitu denního i umělého osvětlení.