Design má své uplatnění v případě, že je předmět nejen zajímavý na pohled či myšlenkou, ale splňuje i funkční úlohu. Zároveň se podílí na harmonii domova, dává mu duši. Nevěříme-li při vylepšení vzhledu domova svému vkusu, můžeme se obrátit na odborníky.
S čím kdo poradí
Chystáme-li v interiéru dílčí změnu a potřebujeme jen sladit styl a doplňky, můžeme se obrátit na bytového dekoratéra. Jeho úkolem je vytvořit útulný a příjemný prostor k bydlení. Nakoupí s námi koberce, záclony, závěsy, doladí bytové textilie, poradí mj. s obrazovou galerií na stěnách.
Pokud uvažujeme o zásadních změnách bydlení (změna dispozic prostor, úpravy pro handicapovaného člověka), vyhledáme bytového designéra. Také on navštíví zákazníka přímo doma, nebo se s ním setká nad projektovou dokumentací plánované stavby. Společně pak proberou zákazníkovu představu a potřeby.
Obývací systém Symfonyse bez dvířek se skládá z prvků zavěšených na zeď, samostatně stojících i prostorových. Použití je široké – od obýváků přes jídelny, ložnice, haly či studentské pokoje. Cena od 27 000 Kč.
FOTO: NADOP
Designér pak návrhy zpracuje ve 2D (rozmístění nábytku, dispozice oken, dveří) a v prostorové vizualizaci 3D řešení celého interiéru, od obkladů na podlahách po barvy na stěnách a zařízení, včetně možných interiérových prvků a dekorací. Provede předběžnou kalkulaci.
Někteří designéři vybírají a nakupují zařízení a dekorace společně se zákazníkem, nebo ho nechají vybrat konkrétní výrobky z katalogů firem, s nimiž spolupracují (podlaháři, topenáři, koupelnová a kuchyňská studia, výrobci vypínačů, nástěnných a závěsných svítidel atd.). O dovezení a instalaci zařízení se některé designérské firmy postarají samy.
Cenové relace služeb interiérových designérů se značně liší, někteří chtějí 5000 Kč za zařízení místnosti, jiní i 10 000 Kč. Záleží na rozsahu služeb a velikosti upravovaného prostoru. Dekoratéři jsou o pár tisícovek levnější.
Souhra barev |
Doplňky na pohovce i na oknech oživují strohé zařízení a barevně neutrální nábytek, např. hra barev polštářů s vázami a s výmalbou výklenků, hra barev polštářů s koberci a servisem na stolku.
FOTO: DULUX
Romantická jídelna se nebojí vystaveného servisu v prosklených skříních, ubrusu s krajkou a květinových tapet.
FOTO: NÁBYTEK KUNC
Styl a doplňky |
Prosté nádobí na vaření a ke stolování není schované ve skříních, ladí tak s jednoduše zařízenou kuchyní využívající místo skříňky výklenek.
FOTO: AKZONOBEL
Značkový čajový servis z kolekce Audun Ferme pro romantickou jídelnu – čajová konvice (2910 Kč), cukřenka (1270 Kč) a čajový šálek (820 Kč) a podšálek (540 Kč).
FOTO: VILLEROY & BOCH
Praktický design |
V pracovně architekta visí místo obrazu jeho pomůcky.
FOTO: AKZONOBEL
Pohodu obývacího pokoje doplňují podšálky uchycené na stěně za pohovkou a výmalba.
FOTO: AKZONOBEL
V kuchyni zavěšené nádobí zdobí prostor nad kuchyňskou deskou.
FOTO: AKZONOBEL
Rovnováha |
Digitální potisk Overface s motivem botanicus na šatní skříni a obrazy na stěnách dominují jinak neutrálně zařízené předsíni.
FOTO: TRACHEA
Do předsíně se zrcadlovou stěnou vestavěné skříně můžeme umístit nápadný věšák i kontrastní koberec ladící s křesly.
FOTO: INDECO
Malba, tapety, obklady |
Retro stylu sluší tapety s nevnucujícím se avantgardním vzorem.
FOTO: LAVMI
Obklady Diamond s perleťovým povrchem a krystaly Swarovski jsou určeny pro luxusní koupelnu.
FOTO: SIKO
Proč nezpestřit stěnu vlastní malbou? Květiny poletují jako sny nad postelí, zeď na půdě zpestří bílý strom.
FOTO: DULUX
Kontrast |
V černobílé variaci vybavená koupelna.
FOTO: SIKO
Kontrast barevného pásu a zbytku kuchyně v neutrálním tónu.
FOTO: INDECO
Vtipné doplňky |
Obyčejný koš neobyčejného vzhledu. Koš Romantic od 2999 Kč.
FOTO: BRABANTIA
Mr. P jako plastová lampička s odnímatelným stínítkem volně posazeným na jeho hlavě. Lampička se rozsvěcí gumovým pindíkem (horní poloha zapnuto, dolní vypnuto). Cena 1895 Kč.
FOTO: PROPAGANDA